نخجوان

Nakhchivan

درباره شهر

نخجوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جمهوری آذربایجان است
تاریخچه این شهر به حدود ۱۵۰۰ قبل از میلاد باز میگردد. با این وجود، افسانه‌ای محلی می‌گوید که این شهر از زمان «نوح» وجود داشته و خود نوح پس از اتفاق افتادن سیل مشهور این شهر را بنیاد گذاشته است. امروزه حتی می‌توان آرامگاه این پیامبر بزرگ را در بخش جنوبی شهر پیدا کرد.
نخجوان به عنوان یکی از زیباترین شهرهای مشرق‌زمین شناخته شده است.
نخجوان امروزه نیز به سبب وجود بناهای یادبود متعددی که بازتاب دهنده‌ تاریخ پر فرازونشیب این دیار هستند، مقصد توریستی جذابی به شمار می‌رود.

فرهنگ مردم نخجوان


جمعیت این شهر در حدود 459,600 است.
در نخجوان به دلیل وجود آتشفشان های متعدد، زلزله های کوچک و بزرگ زیادی رخ می دهد و مردم این دیار با این موضوع مشکلی ندارند و به خوبی کنار آمده اند.
اغلب ساکنان نخجوان مسلمان هستند و این موضوع در آداب و رسوم و فرهنگ آن ها نیز تاثیر دارد.
گفته می شود در نخجوان برای دست دادن با بانوان پیش قدم نشوید و منتظر باشید تا آن ها دست شان را دراز کنند.
در نخجوان گرایش های صوفی گرایانه نیز وجود دارد پس به هیچ وجه به تمسخر این نوع تفکرات نپردازید.

آب و هوای نخجوان:


آب‌ و‌هوای نخجوان به‌دلیل نزدیکی با خط مرزی ایران، بسیار مشابه استان‌های شمال غربی کشورایران است.
اقلیم نیمه‌خشک قاره‌ای با زمستان‌های برفی کوتاه اما سرد و تابستان‌های طولانی خشک و بسیار گرم برای بسیاری از هموطنان آشنا به نظر می‌رسد.


مراکز خرید نخجوان:


بازار ٥٧


این بازار روباز هر روز هفته به جز یکشنبه‌ها از ساعت ٩ صبح تا دو بعد از ظهر باز است و اکثر کالاهای آن را لوازم خانگی ِ برقی، پوشاک، طلا و جواهرآلات تشکیل می‌دهند. در فضای بیرونی بازار البته، میوه و سبزیجات می‌فروشند، اگر برای خرید به این بازار می‌روید چانه زدن را فراموش نکنید.


مركز تجارت


ساختمانی بزرگ و صورتی رنگ كه بالای آن، هتل تجارت قرار دارد. در دو طبقه‌ی همکف و اول، مرکز خرید مدرن و نسبتا گرانی قرار دارد که تقریبا هر آنچه از یک مرکز خرید را انتظار دارید را برآورده می‌سازد.


آليش و ريش


فروشگاهی بزرگ و یک طبقه است كه با سرمايه‌گذاری شركتی تركيه‌ای و برای فروش اجناس تولید ترکیه ايجاد شده است. قيمت‌ها در اين فروشگاه مثل قیمت‌های داخل ايران است.

 

جاذبه های معروف نخجوان:


با توجه به این که نخجوان طی سال های متوالی، شاهد جنگ های مختلفی بوده است و بسیاری از جاذبه های تاریخی این شهر از بین رفته است.


مومنه خاتون:

بنای مومنه خاتون که با نام معینه خاتون (Momine Khatun) شناخته می شود.
این برج به ارتفاع ۲۵ متر، ساخته شده از آجر و گِلِ فشرده است. این برج زیبا بر روی مقبره مومنه خاتون، همسر اتابک جهان پهلوان (َAtabek Dzhahan Pehlivan) بنیانگذار سلسله اتابکان آذربایجان (Atabex) که در قرن ۷ هجری قمری شکل گرفته بود، ساخته شده است.

 

آرامگاه یوسف:

یکی دیگر از دیدنی های جالب نخجوان آرامگاه یوسف بن کوسیر است که در سال 1161
یا 1162 ساخته شد. این بنا با معماری زیبا و هشت ضلعی خود به شهرت رسیده است.

برج آلینجا:

اگر اهل کوهنوردی هستید، برج آلینجا (Alinja Tower) یکی از جذاب ترین جاذبه های نخجوان برای
کوهنوردی است. این برج در حقیقت قلعه ای فوق العاده دیدنی است که بر فراز کوهستان قرار دارد. برای رسیدن به این مکان جذاب باید از روستای خانقاه (Khanega) کمی به سوی غرب بروید.

آرامگاه قره باغلار (Garabaghlar):

این آرامگاه در نیمه اول قرن چهاردهم ساخته شده است.
اما بارها تخریب و دوباره سازی شد. متاسفانه این روزها به خوبی از این آرامگاه مراقبت نمی شود. این بنا به شکل یک استوانه به ارتفاع 30 متر است و با کاشی کاری های آبی رنگ خود به شهرت رسید.

موزه فرش نخجوان


این موزه در سال ۱۹۹۸ میلادی تاسیس شده است و در آن می‌توان انواع فرش، دار قالی، وسایل بافندگی، نقشه‌های مختلف فرش با قدمت‌های تاریخی متفاوت را تماشا کرد. انواع پارچه، کیف، چنته، خورجین و دستگاه بافندگی نیز از دیگر مواردی است که می‌توانید در این مکان مشاهده کنید.

دریاچه باتابات نخجوان


دریاچه باتابات به پوشش گیاهی غنی و زیبای اطراف خود به‌ همراه اقلیم معتدل و آب شیرین یکی از نقاطی است که نباید از دست داد. دریاچه‌ باتابات در ۶۲ کیلومتری شمال شرقی کوه‌های قفقاز کوچک قرار دارد.
گفته می‌شود آب این دریاچه به‌دلیل وجود هیدروکربنات، کربنات، کلسیم و مواد معدنی دیگر برای درمان بسیاری از بیماری‌ها (به‌خصوص بیماری‌های معده و روده) بسیار مفید است.


شماره های ضروری در نخجوان:


اورژانس 103
پلیس 102
کنسولگری ایران در نخجوان 5450346
پیش شماره آذربایجان 994
آتش نشانی 101
ساعت گویا 106
خدمات عمومی 109
پیش بینی وضعیت آب و هوا 4934532
مرکز اطلاعات فرودگاه آذربایجان 4972727

مشخصات شهر